22 februari 2017

Mässnärvaron på IFFA ger avkastning – nya ordrar på enpelarlyftar från Hongkong och Singapore

Nimo-KG har under de senaste månaderna levererat ett antal enpelarlyftar till Hongkong och Singapore. Affärerna är direkta följder av Skåneföretagets närvaro på branschmässan IFFA.

– De båda företagen, ett från Hongkong och ett från Singapore, kom först i kontakt med oss på IFFA och återkom sedan med skarpa beställningar. Vi har under flera år satsat på vårt deltagande på IFFA-mässan och dessa ordrar visar att det är en framgångsrik strategi, säger Eva Johansson, säljare på Nimo-KG.

Leveransen av en enpelarlyft till Singapore skedde tidigare i höst, och nyligen fick Nimo-KG en ny förfrågan från Hongkong om fem enpelarlyftar av modellen SKV 300 C3.

– Nimo-KG erbjuder skräddarsydda maskiner för intern produkthantering. Att potentiella kunder får möjlighet att se hur maskinerna fungerar och passar in i deras produktion är därför värdefullt, säger Eva Johansson.

Nimo-KG konstruerar och tillverkar maskiner för intern produkthantering. Företagets lyft- och tömningsutrustning (KG-lyften) har under årens lopp gjort företaget till ett välkänt varumärke i tillverkningsindustrin och livsmedelsbranschen. Varje år levereras över 200 maskiner till kunder över hela världen.

Nimo-KG är en av Europas främsta leverantörer av utrustning för intern produkthantering. Verksamheten startade 1958 och idag levererar vi skräddarsydda lösningar för intern produkthantering till kunder över hela världen. Vi har sedan starten kontinuerligt utvecklat sortimentet av maskiner och utrustning och anpassat det efter kundernas vitt skilda behov. År 2003 nådde vi milstolpen 10 000 levererade maskiner, och siktet är inställt på lika många till. Utifrån ledorden flexibilitet, säkerhet och hygien arbetar vi för att effektivisera samtliga moment av produktionsprocessen samtidigt som kvalitén säkerställs. Kort sagt, vi löser kundens problem.

Gå tillbaka till nyhetsflödet